Diskusní téma: Vaše připomínky a náměty

Datum: 07.06.2018

Vložil: Albertgeole

Titulek: How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

The prostate gland is a vital section of a male's reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate related is located just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related condition in men younger than 55 years of age. Infections in the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common coming from all varieties of prostate infection. It is caused by bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients can experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is often a condition of the particular defect within the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be a result of trauma for the urinary tract or by infections originating from other regions with the body. A patient may go through testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it may be treated by removal of the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to take care of the inflammation.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not yet to create what causes these conditions. Some researchers feel that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and high lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some with the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies claim that a couple of ejaculations a week will prevent cancer of prostate.

3. Eat beef sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will increase the chance of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most important measure to consider to be sure a wholesome prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you must choose prostate examination at least once a year.

Datum: 11.06.2017

Vložil: Vít Panáček

Titulek: Výstava Zlín

Na tuto výstavu jezdím rád. Je dobře organizovaná, vše probíhá podle plánu. Myslím, že i rozhodčí jsou vybíráni kvalitní. Děkuji paní Horáčkové za radu ohledně zdravotního stavu mé fenky. Podotýkám, volal jsme jí večer a přesto brala telefon. Líbilo se mi i to, že tato výstava probíhala prakticky v anonymitě, rozhodčí znal jen rasu a číslo psa. Žádná protekce tedy tu nebyla a každý vystavovatel byl ohodnocený dle mého názoru správně. Pan Václavík, který hodnotil FCI II je opravdu odborník .Děkuji pořadatelům za vynikající organizaci a těším se na další účast. Přeji Vám mnoho dalších takových vydařených akcí. Panáček Vít

Datum: 12.06.2017

Vložil: Alena Horáčková

Titulek: Re: Výstava Zlín

Děkujeme :-)

Datum: 09.06.2017

Vložil: Klára

Titulek: vystava 2017

Dobrý den chci se zeptat můžeme na výstavu psů jako diváci s malým pejskem? Děkuji :)

Datum: 16.02.2017

Vložil: Radim vaníček

Titulek: FCI skupiny

Dobrý den , chtěl bych se zeptat jestli v odpoledních soutěžich bude vyhodnocován i nejlepší pes a fena podle FCI skupin .. byli jsme na výstavě kde se to dělalo a bylo to moc hezké vidět v závěrečném kruhu vždy plemena patřící do stejné FCI skupiny a moct je porovnat mezi sebou .. díky za odpověd..
Jinak výstava ve zlíně je vždy úžasná !!

Datum: 20.02.2017

Vložil: Alena Horáčková, výstavní kancelář

Titulek: Re: FCI skupiny

Dobrý den, hezké to je a donedávna jsme to tak dělali, ale jsme spíše menší výstava, a tak jsme od přehlídek dle FCI upustili a zjednodušili je. Uvidíme, zda se to osvědčí :-) Děkujeme za Vaši přízeň a těšíme se na Vaši účast :-)

Datum: 16.11.2016

Vložil: Karel

Titulek: Výstava 2017

Dobrý den,
prosím příští rok o otevření třídy mimo konkurenci :-) Chybí nám zub

Datum: 12.01.2017

Vložil: Alena Horáčková

Titulek: Re: Výstava 2017

Tak jo :-)

Datum: 20.09.2016

Vložil: Simona Smetánková

Titulek: Třídy

Dobrý den,

výstavy jsem se zúčastnila letos s fenkou od kamarádky (V1, VT, KV), výstava byla kvělá - přístup paní rozhodčí Frnčové, organizace atd - na jedničku!

Jen bych ocenila, kdyby se příští rok (2017) otevřela třída MIMO KONKURENCI :)

Datum: 12.06.2015

Vložil: Marie Kůrová

Titulek: Venkovní kruh - reaguji na připomínku pana Panáčka

Pane Panáček, nemohu se ubránit dojmu, že jste asi nikdy nebyl na žádné jiné výstavě, jinak byste takovou poznámku nemohl napsat. A to se jedná o MVP, NVP a jiné oblastní či krajské. A také si myslíte, že hala je nafukovací nebo by se tam měly vměstnant všechny kruhy a psi by si tam pak šlapali na paty? Nebo, že pořadatel by měl týden před konáním výstavy, kdy by se vědělo zcela jistě, jaké bude počasí "nacpat" vše do haly bez ohledu na velikost prostoru? Vždyť přípravy a zajištění všeho se přece nedá dělat "za pět minut dvanáct".

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek